wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

Odszedł nasz wielki Przyjaciel

W dniu 06.02.2016 zmarł w Holandii po ciężkiej chorobie Kees Klein – wielki przyjaciel Polski, Podkarpacia, szczególnie związany z naszym Domem Dziecka. Kees Klein urodził się 30 marca 1944 roku w Wieringen, małej wiosce położonej nad brzegiem Morza Północnego.   
       Jego pasją była muzyka i chęć pomagania innym. W Holandii prowadził Chór Swiętego Michała z którym wielokrotnie koncertował w Polsce i dwukrotnie w Strzyżowie. Komponował muzykę organową, był jej wielkim miłośnikiem i propagatorem. Również wiele dobrego zrobił dla popularyzacji polskich kompozytorów muzyki kościelnej w Holandii. W uznaniu jego zasług w 1993 roku został odznaczony w Lublinie medalem „Ludziom gorących serc”. Kościół Katolicki w uznaniu jego zasług na polu muzyki kościelnej, szczególnie w dowód uznania dla jego twórczości kompozytorskiej, przyznał mu watykański „Medal św. Grzegorza” oraz „Medal zasługi”. W 1998 roku w uznaniu dla twórczości muzycznej i zaangażowania na polu społecznym został mianowany przez holenderską Królową Beatrix, Rycerzem Zakonu Oranje-Nassau a w roku 2004 Konsul Generalny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze oznaczył go dyplomem uznania za szerzenie kultury polskiej w Holandii oraz pracę kulturalno-pedagogiczną w Polsce. Także w 2011 roku został wyróżniony przez Starostę Strzyżowskiego okolicznościowym grawertonem za wieloletnią współpracę z Domem Dziecka w Strzyżowie.
       Kees Klein po raz pierwszy odwiedził Dom Dziecka w Strzyżowie w listopadzie 1986 roku. Jak sam często wspominał coś go urzekło w dzieciach, pracownikach, placówce do tego stopnia, że przez prawie trzydzieści lat wielokrotnie przebywał w Strzyżowie, przyjeżdżał tutaj ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi, z chórem by pokazać im miejsce dla niego tak szczególne. Wykorzystywał każdą możliwość by choć chwilę spędzić w Strzyżowie - w Domu Dziecka. Ilekroć był w Polsce choćby na pół dnia choćby na kilka godzin, zawsze przyjeżdżał do Strzyżowa. Tutaj u nas wypoczywał, układał swoje nowe projekty czy zarysy nowych kompozycji. Przez szesnaście lat był współorganizatorem i uczestnikiem wakacyjnych dwutygodniowych obozów rowerowych, na których wspólnie z wychowankami naszego domu poznawał w sposób bezpośredni Polaków, Polskę, jej kulturę i historię. Kees Klein miał szczególną umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi i mimo nieznajomości języka polskiego bardzo dobrze porozumiewał się z różnymi osobami napotkanymi w drodze.
      Był on szczególnie wrażliwy na krzywdę, biedę czy dramaty ludzkie. Starał się pomagać, pocieszać i współczuć wszystkim tym, którzy potrzebowali pomocy. W 1991 roku zorganizował i umożliwił w Szpitalu Uniwersyteckim w Amsterdamie leczenie małego chłopca z Zamościa, metodami jakie wówczas w Polsce były niedostępne. Przez dwa lata osobiście opiekował Przemkiem, który w tym czasie przeszedł piętnaście operacji. Dzięki tej pomocy chłopiec w pełni odzyskał zdrowie.
        Również wychowankowie Domu Dziecka mogli zawsze liczyć na pomoc Keesa, który w sposób i materialny i mentalny wspierał wychowanków w celu ułożenia sobie przez nich jak najlepszego życia. Przez prawie 20 lat zawsze przyjeżdżał do Domu Dziecka by spędzić z dziećmi Sylwestra i Nowy Rok.
      Ostatni przełom roku niestety spędzić musiał w domu ze względu na swoją chorobę. Ale do końca wierzył i żył nadzieją, że znowu zawita do Strzyżowa, że znowu spotka się z dziećmi by z nimi podzielić się swoimi radościami i smutkami, że znowu będzie podziwiał wiekowe dęby w parku. Niestety. Nie zdążył.
      W dniu 06 lutego 2016 roku Kees Klein zmarł. Oficjalne i bardzo uroczyste nabożeństwo pogrzebowe odbyło się w piątek 12.02.2016 roku w Kościele Swiętego Bawona (Grote Kerk) w Haarlemie, w Kościele gdzie Kees zdawał swój pierwszy egzamin dyplomowy z gry na organach. Został pochowany i odprowadzony przez grono tylko najbliższych mu osób w dniu następnym na cmentarzu przy Kościele Świętego Michała w Oosterland, przy kościele z którym związany był od dzieciństwa.

Efekty :

Zobacz pełną listę aktualności